Чи знаєте ви, що комп’ютерний синдром зустрічається більш ніж у 75% користувачів ПК? Хворобою його назвати не можна, однак порушення зору, що виникають, являються свого роду попередженням можливості розвитку короткозорості або ж спазму акомодації, тому ігнорувати їх не можна. Подібні проблеми з’являються у людей, які надто багато часу проводять біля монітора. Причина – неправильне використання сучасної техніки і погана організація робочого місця.
Ось симптоми, які повинні насторожити:
- Очі надто швидко втомлюються.
- Часто турбує притуплена головний біль.
- З’являється відчуття «піщинки в оці».
- Зір затуманюється і зображення стає розмитим.
- Складно сфокусувати погляд на предметах, що знаходяться на різних відстанях.
- Сухість очей, почервоніння та подразнення.
- Сльозоточивість, свербіж, печіння, світлобоязнь.
- Відчуття тяжкості та болі в плечовому та шийному відділі.
Існує помилкова думка, що комп’ютерний синдром пов’язаний з випромінюванням монітора. Насправді, справа не в випромінюванні, а у сприйнятті зображення на моніторі. Навіть якщо ми не помічаємо мерехтіння, воно все одно присутнє, тому очі набагато більше напружуються при роботі з ПК, ніж під час читання книги, наприклад. Звичайно, якість монітора має значення, але все ж головна причина – надмірне перенапруження очей, яке виникає при:
- неправильно підібраному освітленні;
- поганій організації робочого місця;
- довготривалій роботі з ПК без перерв;
- не дотриманні постави;
- фіксації погляду на моніторі без кліпання;
- присутності супутніх захворювань очей.
Як позбутись комп’ютерного синдрому
Щоб вилікувати комп’ютерний синдром або запобігти його розвитку не потрібно робити нічого надзвичайного. Достатньо дотримуватись простих рекомендацій:
- Правильно організуйте своє робоче місце і підберіть відповідне освітлення.
- Усуньте бліки на моніторі. Для цього прослідкуйте, щоб сонячні промені потрапляли в кімнату збоку (бажано зліва), а лампи не світили прямо на монітор або в очі.
- Налаштуйте монітор для комфортної роботи з ним:
- Якщо ви працюєте в текстовому редакторі, використовуйте контрастний чорний шрифт на білому фоні.
- Спробуйте зменшити яскравість монітору, тим самим знизивши навантаження на очі. А ось контрастність, навпаки, варто збільшити, щоб не доводилось втуплюватись в монітор, розглядаючи зображення.
- Розмір тексту, який ви використовуєте при роботі, повинен бути в 3 рази більшим від того мінімального розміру, який ви можете розгледіти.
- Рекомендоване розширення монітору 70Гц і вище.
- Не нахиляйтесь надто близько до екрана. Нормальна відстань – не менше витягнутої руки. Центр монітора повинен знаходитись на 4-8 см нижче лінії погляду. Якщо центр монітора вище або нижче, то м’язи шиї, плечей та спини будуть занадто перенапружуватись. Це викликає зорове перенавантаження.
- Дотримуйтесь правильної постави під час роботи за комп’ютером. Вона грає надзвичайно важливу роль при формуванні зорового образу. Якщо ви неправильно сидите порушується кровопостачання потиличних відділів головного мозку. При нестачі кисню в мозку, починаються головні болі, з’являється запаморочення, підвищена втомлюваність. Крім того неправильна постава призводить до викривлення хребта і розвитку сутулості, що не тільки небезпечно, але і не естетично.
- Не забувайте робити перерви при роботі за комп’ютером хоча б кожен час. Відірвіться на декілька хвилин від монітора, зробіть розминку, розслабте очі, промасажуйте їх, відпочиньте. Це піде на користь не тільки зору, а й всьому організму.
- При постійній роботі за комп’ютером не забувайте підживлювати і зміцнювати очі вітамінами, як «живими», природного походження, так і вітамінними комплексами, придбаними в аптеці. Зверніться за консультацією до офтальмолога, який зможе прописати хороші препарати і порадити, як збалансувати меню.
- Якщо ви носите контактні лінзи, потурбуйтесь про додаткове зволоження. Берегти очі від пересихання потрібно і людям з нормальним зором. Намагайтесь не сидіти поряд з вентиляторами або кондиціонерами. Порадьтесь з лікарем щодо застосування спеціальних крапель для зволоження.
- Можете спробувати використовувати хороші комп’ютерні окуляри, які знижують зорову втому і покращують показники акомодації.
Дотримуючись всіх цих порад, ви зможете запобігти виникненню комп’ютерного синдрому і захистити очі.