Графік прийому

Понеділок - Субота

з 08:30 до 18:00

Неділя

Вихідний

Контакт-центр

Понеділок - П'ятниця

з 08:00 до 19:00

Субота

з 08:00 до 18:00

Сліпа пляма

Сліпа пляма

Якщо ви хоча б віддалено знайомі зі структурою ока, то знаєте, що за прийом, опрацювання і передачу візуальної інформації відповідають сітківка і зоровий нерв. Французький фізик Маріот в 1668 році помітив цікаву фізіологічну особливість – в місці їх з’єднання відсутні світлочутливі рецептори, так як волокна зорового нерву виступають на зовнішню частину поверхні сітківки. Вчений назвав ефект, визваний подібною специфікою будови, сліпою плямою. Вона має круглу форму і розмір приблизно 2мм. Подальші дослідження дали можливість з’ясувати фізіологічну роль та симптоми ураження сліпої плями.

Особливості будови

Науковці вияснили, що сліпа пляма мало чим відрізняється від інших частин сітківки, однак в ній відсутні фоторецептори, що приводить до зменшення кількості шарів. Ця область є на обох очних яблуках. Завдяки бінокулярності людина не помічає її присутності. Образи предметів накладаються один на одного і мозок компенсує недоотриману зорову інформацію. Сліпа пляма лишається не поміченою навіть в умовах монокулярного зору, тобто коли закрите одне око.

Вияснити до кінця фізіологічну роль цієї структури вченим досі не вдалось. Оскільки тут відсутні фоторецептори, то вважається, що головне призначення – перерозподіляти зорове навантаження.

girl_face_eyes_hair_pretty_69378_1920x1080

Симптоми ураження та методи діагностики

При збільшенні розмірів сліпої плями відбувається зміна полів зору. Часто саме цей симптом супроводжує деякі серйозні захворювання зорової системи, тому бажано вчасно звернутись до лікаря, щоб розпочати лікування і уникнути ускладнень.

Діагностика включає оцінку розмірів сліпої плями. Пацієнта розміщують перед екраном, на якому зображено 2 хрестика. Важливо, щоб відстань до обличчя була 20-25 см, а рівень носа співпадав з серединою екрана.  Один з хрестиків обведений колом, залежно від того, яке око перевіряється.

В нормі розміщення сліпої плями абсолютно симетричне. Тест проводиться по черзі для кожного ока. Пацієнт повільно віддаляє обличчя від монітора, доки хрестик, обведений колом не потрапить в область сліпої плями, тобто не зникне з поля зору. Відстань, на якій це відбулося повинна бути однаковою для обох очей.

Майте на увазі, що серед захворювань, які впливають на розміри сліпої плями, присутні:

  • глаукома;
  • застій диску зорового нерву;
  • артеріальна гіпертензія;
  • діабетична ретинопатія.

Надзвичайно важливо вчасно звернутись до офтальмолога при появі найменших відхилень або ж регулярно проходити тестування, що допоможе виявити порушення на ранній стадії.

Поділитися статтею

Прочитайте також

Записатися на прийом

Як до нас дістатися

Від метро «Почайна» («Петрівка»)

Від метро «Лівобережна»

Від метро «Дарниця»

Від метро «Лісова»

Дякуємо!

Ваша заявка відправлена