Чи відомо вам, що часте використання смартфону та інших портативних гаджетів шкодить очам так само, як постійна робота за комп’ютером? Іноді навіть більше. До такого висновку прийшли вчені досліджуючи проблему зростання кількості пацієнтів з короткозорістю.
Різні електронні пристрої – це частина нашого повсякденного життя. Багатьом вже складно без них обходитись. Помічали, заходячи в кафе чи в громадський транспорт, скільки людей сидять зі смартфонами в руках? Та й самі ви, скоріш за все, користуєтесь можливостями, які дарують новітні технології. З’явилась вільна хвилинка? Можна почитати новини, відписати повідомлення, перевірити пошту, переглянути нові фото друзів, погортати стрічку в соцмережах. Це входить у звичку і, як стверджують спеціалісти, викликає залежність. Офтальмологи ж попереджають, що це часто призводить до розвитку короткозорості, адже маленькі екрани шкодять очам.
Причини порушення зору
Коли ми фокусуємо погляд на певному предметі чи зображенні, спеціальна група очних м’язів стискається або ж розслабляється, змінюючи форму кришталика. Якщо монітор великий, то незначні коливання відстані між ним і очами не буде мати великого значення, так як «зайвих рухів» кришталика для зміни фокусування не вимагається. Зовсім інша ситуація виникає, коли ми дивимось на маленький екран портативного гаджета. Їх ми, зазвичай, підносимо надто близько до очей. При цьому навіть незначні коливання цієї відстані вимагатиме зміни фокуса: кришталик змушений постійно «підлаштовувати» картинку, а це неодмінно веде до швидкої перевтоми м’язів зорового апарату.
Якщо зважати на той факт, що люди найчастіше використовують смартфони в громадському транспорті або навіть просто «на ходу», коли немає хорошого освітлення і присутні постійні коливання, з часом очі втрачають здатність до нормальної акомодації. Щоб компенсувати цей процес відбувається витягування очного яблука в довжину і як наслідок – розвиток короткозорості.
Ми розуміємо, що повністю відмовитись від використання таких зручних пристроїв як смартфони та планшети ви не зможете, однак не зловживайте. Подумайте наступного разу, чи настільки важливо вам відписати повідомлення знайомому або переглянути новини, що ви готові пожертвувати найціннішим – хорошим зором і здоров’ям очей?