Процес виділення сліз в нормальній кількості рахується природною реакцією організму, однак в деяких випадках це свідчить про патологічні зміни або захворювання очей. При нормальній роботі слізна рідина відіграє надзвичайно важливу роль: вона захищає очі від пересихання і потрапляння бактерій, вимиває сторонні тіла, що випадково потрапили і знешкоджує деякі збудники хвороб. Цю рідину виробляють спеціальні залози, які знаходяться в кутиках очей.
Якщо образно описати весь процес сльозотечі, то він проходить так: слізна рідина, що виділяється, омиває очне яблуко, потім по спеціальним відвідним каналам перетікає в слізний мішок, звідки потрапляє в порожнину носа. Існує два види сльозотечі: гіперсекреторна (надлишкова сльозотеча) і ретенційна (порушена сльозотеча).
Чому течуть сльози?
Неконтрольоване виділення слізної рідини – явище, яке спричиняє багато незручностей в повсякденному житті. Такий стан іноді пов’язаний з особливостями будови апарату ока або ж є симптомом деяких патологій. Подібне порушення часто виникає у людей похилого віку: в них це явище спричинене зниженням тонусу м’язів повік.
Причинами сльозотечі може бути цілий ряд різних захворювань, в тому числі запалення рогівки або кон’юнктиви, а також подразнення різноманітними світовими, хімічними або механічними факторами. В будь-якому випадку знадобиться невідкладна медична допомога. В деяких випадках сльозотеча – це наслідок звуження або повної непрохідності сльозовідвідних шляхів. Однак варто відмітити, що в більшості випадків це порушення носить рефлекторний характер і починається в наслідок впливу різкого холоду, болі від удару, гострих приправ або запахів. Якщо сльозотеча спричинена алергічною реакцією, то достатньо позбутись збудника і симптоми зникнуть.
Набагато рідше, але все ж буває, що причиною сльозотечі є патологія самої залози. Для того, щоб підтвердити подібний діагноз необхідно обов’язково пройти обстеження в офтальмолога.
В тому випадку, коли сльозотеча пов’язана з віковими змінами, причиною може бути відвисання шкіри під очима і опускання нижньої повіки. Таким чином, відбувається зміщення отвору слізного каналу по відношенню до очного яблука. Там починає накопичуватись слізна рідина, а так як прямий вихід для неї перекритий, то вона буде просто стікати по щокам.
Кращі засоби від неконтрольованої сльозотечі
В тих випадках, коли лікування не потребує хірургічного втручання, полегшити або повністю позбутись симптомів допоможе народна медицина. Спеціалісти дослідили вплив популярних засобів, та назвали найефективніші з них.
- Настоянка з пелюсток троянд. Жмут пелюсток потрібно залити 300 мл кип’яченої води і настоювати протягом години і процідити
- Настоянка з пелюсток васильків. На 250 мл води потрібна 1 столова ложка висушених синіх пелюсток.
- Відвар плодів кмину. Столова ложка насіння на стакан води відварити, додати по чайній ложці пелюсток васильків синіх, листків подорожника і очанки. Відвар потрібно витримати в теплому місці 12 годин, потім підігріти на маленькому вогні і процідити.
Офтальмологи попереджують, що застосування лікарських препаратів, в тому числі і засобів народної медицини, без консультації спеціаліста може принести шкоду. Якщо з’явились тривожні симптоми у вигляді неконтрольованої сльозотечі, потрібно обов’язково пройти обстеження.