Дорослі відповідальні за прив’язаність дітей до телевізора і комп’ютера
Ви слідкуєте за тим скільки часу ваші діти проводять біля екрана телевізора? Чи намагаєтесь ви контролювати і обмежувати доступ до комп’ютера? Далеко не всі батьки дадуть позитивну відповідь на ці запитання, адже монітори та екрани – це вже невыддыльна частина сучасного життя. Діти занадто рано отримують не лімітований доступ до всіх гаджетів, що безперечно впливає на звички і зір. Майте на увазі, порушення та захворювання, які виникають в ранньому дитинстві впливають на все подальше життя, тому легковажне відношення до гігієни зору малюків – неприпустима помилка. Офтальмологи стверджують, що саме відсутність контролю з боку батьків – основна причина зіпсованого зору в ранньому дитинстві. Вчені з Норвегії проводили дослідження і встановили, що практично всі діти, у яких спостерігалась занадто сильна прив’язаність до комп’ютера і телевізора, страждали від приступів мігрені і неврозів. Поганий апетит, порушений кровообіг, недостача кальцію – це далеко не всі проблеми, з якими стикаються діти, що проводять надто багато часу біля екранів. Норвезькі вчені представили цілий список захворювань, які можуть загрожувати малюкам: Ожиріння. Малорухомий спосіб життя приводить до появи надлишкової ваги і як наслідок – суміжних порушень і системних захворювань. Підвищений тиск в досить ранньому віці. Високий холестерин в крові, що з часом приводить до розвитку цукрового діабету або атеросклерозу. Слабкість м’язів і ламкість кісток. Батьки зобов’язані контролювати час перегляду телевізора, а доступ до комп’ютера повинен однозначно бути обмеженим. Це приведе до економії електроенергії, зниження затрат на ремонт побутової техніки і електроніки, що використовуються. Та найголовніше – збережеться зір і здоров’я дітей.
Електронні гаджети на варті здоров’я очей користувачів ПК
Як ви думаєте, комп’ютер може зіпсувати здоров’я очей? Більшість відповість, що так. На жаль, навіть статистичні дані не вселяють оптимізму: кожен 5 користувач ПК носить окуляри. Кількість різних гаджетів постійно зростає, а вік, з якого люди починають ними користуватись знижується. Вчені стверджують, що діти і дорослі проводять біля моніторів близько 90% часу. Зважаючи на це, кожен повинен знати норми і елементарні правила гігієни зору. Мало хто розуміє, що основна причина погіршення зору – не сам комп’ютер, а неправильне його використання. Звичайно монітор впливає на очі, однак вирішальне значення має те, як людина з ним працює. Чи стежите ви за збереженням відстані від очей до екрана? Як часто ви робите перерви в роботі і даєте очам відпочити? Є точні рекомендації щодо роботи з ПК. Якщо ви не в змозі слідкувати за їх дотриманням самостійно, вам прийдуть на допомогу, як це не дивно, сучасні технології. Дотримуватиcь дистанції допоможе I-CARE Як показує практика, змусити людей слідкувати за тим, щоб очі знаходились на рекомендованій відстані від екрана ПК, складно. Працюючи, граючись, або «зависаючи» в соцмережах, як дорослі, так і діти мимоволі нахиляються і занадто наближаються до монітора. Офтальмологи радять не порушувати рекомендовану відстань, яка становить 50 см. Вчені розробили електронний датчик, оснащений далекоміром, який відстежує відстань і «нагадує» користувачу, коли він занадто близько нахиляється. Пристрій отримав назву I-CARE, що в перекладі означає «я дбаю». Він отримав перемогу на конкурсі Liton Award і був визнаний кращою розробкою. Принцип роботи досить простий: Пристрій встановлюється на корпус монітора. За допомогою інфрачервоного далекоміра гаджет відстежує відстань від очей до екрана. Коли дистанція зменшується, користувач починає бачити розмите зображення. Після того як він відхилиться, картинки відображаються в звичному режимі. Науковці впевнені, що такий «електронний вихователь» зможе швидко привчити користувачів слідкувати за дотриманням правил гігієни зору. Це безперечно допоможе зберегти зір, особливо тим, хто вже змушений носити окуляри.
3D фільми шкодять очам дітей
Тривимірні картинки малюкам дуже подобаються, а від 3D фільмів вони просто в захваті. Ще б пак, вдягнувши окуляри, стаєш немов героєм улюбленого мультфільму, потрапляєш в епіцентр подій, а все навколо немов живе і дуже реалістичне. Діти будь-якого віку з превеликим задоволенням відвідують кінотеатр, однак батькам варто пам’ятати, що далеко не всім спеціалісти рекомендують дивитись 3D фільми, а до певного віку такий формат категорично забороняється. На це потрібно зважати, так як в сучасних кінотеатрах практично всі мультиплікаційні та художні фільми демонструються саме в 3D. 3D згубно впливає на несформований зір дітей До такого висновку прийшли французькі вчені. Мало того, що перегляд таких фільмів спричиняє досить сильні емоційні переживання, то ще й може зіпсувати зір. Численні дослідження та експерименти, що були проведені агентствами харчової, екологічної та промислової безпеки здоров’я дозволяють зробити висновок, що дітям до 6 років дивитись 3D фільми ні в якому разі не можна, а тим, кому ще не має 13 краще обмежити перегляд даного формату. Ось які висновки і загальні рекомендації оприлюднили фахівці ANSES: Малюкам до 6 років перегляд 3D фільмів забороняється. Підлітки, яким ще немає 13, повинні обмежити походи в 3D кінотеатр, а батькам варто контролювати появу можливих симптомів з боку зорової системи і регулярно показувати дитину офтальмологу. Особам, які вже мають порушення зору, 3D окуляри потрібно надягати поверх наявної оптики для корекції зору (звичайних окулярів або лінз). Неухильно дотримуватися правил застосування 3D обладнання, запропонованих виробником.
Контактні лінзи. Як розпізнати перші ознаки проблем
По статистиці 70% пацієнтів, які вирішили відмовитись від окулярів на користь контактних лінз, допускають серйозні помилки під час їх використання. Звичайно, дивитись на світ, так би мовити, власними очима, а не через скельця в рамці, які постійно запотівають чи брудняться, значно приємніше. Однак перед тим як обрати цей спосіб корекції, потрібно зважити, що він вимагає самодисципліни і самоконтролю. Навіть ті, хто носить контактні лінзи вже кілька років, іноді порушують правила використання, що призводить до запалень, інфекцій, алергічних реакцій. Пам’ятайте, проблеми, пов’язані з використанням контактних лінз, не принесуть ніякої шкоди, якщо їх вчасно помітити і звернутись до лікаря. Про те, на які симптоми варто звертати увагу і коли починати бити тривогу, поговоримо далі. Поступове звикання Ви купили м’які контактні лінзи і вже вирішили, що можете цілий день обходитись без окулярів? Не все так просто. До кінця першого дня вам може здатись, що ви допустили помилку: почервоніння, різь, біль, перед очима туман. Напевно лінзи вам не підходять? Насправді, такі симптоми аж ніяк не означають, що ви неправильно вибрали спосіб корекції. До контактних лінз потрібно звикати поступово. Першого дня їх рекомендується носити не більше години і далі додавати по півгодини щодня. Найбільш оптимальний варіант – не перевищувати 10-12 годин. Хоча все індивідуально і залежить від організму. Як визначити, що настав час знімати контактні лінзи? Перед очима з’явиться легкий туман. Визначте свій оптимальний час носіння і не перевищуйте його, щоб не перевтомлювати очі. Якщо ж навіть при поступовому переході на новий спосіб корекції, неприємні відчуття не зникають, обов’язково зверніться до офтальмолога. Неприємні відчуття та візуальні дефекти Якщо ви все-таки успішно перейшли на контактні лінзи, притримуйтесь всіх правил і рекомендацій по використанню. Щоб розпізнати перші ознаки проблем, слідкуйте за своїми відчуттями. Зняти контактні лінзи і звернутись до лікаря варто: Якщо перед очима з’являється туман, а предмети стають розмитими, з різнокольоровими чи білими кругами навколо. Якщо одне чи обидва ока припухли, повіки покрасніли, а дивлячись в дзеркало, ви помітили, що на рогівці ока є сірі плями. Зняти контактні лінзи потрібно при виникненні сльозотечі, світло боязні чи відчуття піщинки в оці. Сильна біль вже свідчить про серйозні порушення або захворювання. Щодня проводьте самоперевірку і самодіагностику. Чи добре ви почуваєте себе в лінзах? Чи добре ви бачите, чи не погіршився ваш зір? Чи добре виглядають ваші очі? Не забувайте також ретельно оглядати самі контактні лінзи, рідину і контейнер. Ви можете помітити, що вони вивернулись навиворіт, розірвались чи тріснули. Бруд може потрапити в контейнер чи прилипнути до контактної лінзи. Через це в око може потрапити інфекція. Майте на увазі, що рання діагностика має велике значення, тому при виникненні будь-яких неприємних симптомів, варто звернутись до офтальмолога.
Любов до випічки і здоров’я очей
Якщо ви думаєте, що маленькі слабкості у вигляді булочок та тістечок позначаються лише на об’ємі талії, то помиляєтесь. Вчені довели, що вживання у великій кількості продуктів, насичених вуглеводами, призводить до погіршення зору. Зайнявшись спортом і розробивши дієту,вам можливо вдасться виправити недоліки фігури і скинути зайві кілограми, а от повернути втрачений зір буде значно складніше. Очі страждають від неправильних харчових вподобань, тому офтальмологи рекомендують якомога швидше переглянути свій раціон. Зв’язок між вживанням випічки і погіршенням зору Експерти Центру вивчення харчування провели широкомасштабний експеримент, в якому взяли участь приблизно 4 тис. осіб різної статі віком від 50 до 80 років. Спеціалісти вивчали їх харчові звички та порівнювали стан здоров’я очей. В результаті вченим вдалось вияснити, що вживання продуктів з високим глікемічним індексом призводить до погіршення зору і дегенерації макули. Саме центральна частина сітківки ока, тобто макула, відповідає за гостроту зору. Завдяки їй людина може розрізняти деталі, обличчя, а також писати чи бачити контрастні відтінки. При дегенерації макули перед очима з’являється безформна пляма, а контури та прямі лінії здаються викривленими. Вчені, які проводили дослідження відзначають, що вживання продуктів з великою кількістю вуглеводів приводить до активації патологічних процесів, що призводять до дегенерації макули. Переглядаємо свій раціон Офтальмологи радять виключити з меню продукти з високим глікемічним індексом або ж вживати їх дуже рідко. До них відносять випічку, макаронні та хлібні вироби, рис, тістечка та солодощі. Якщо в цьому списку всі ваші найулюбленіші страви, то, однозначно, ваш раціон потрібно переглянути і змінити. В цьому вам допоможе лікар. Турбуєтесь про стан очей? Хочете, щоб гострота зору залишалась високою якомога довше? Все що потрібно – це регулярно відвідувати офтальмолога. Він розробить індивідуальну дієту і вчасно помітить зміни в центральній частині сітківки, що дозволить попередити складні патологічні процеси і вчасно почати лікування.
Темнота допоможе вилікувати «ліниве око»
Амбліопія або синдром «лінивого ока» виникає у 8-10% дітей. Ця патологія не пов’язана з органічними змінами очного яблука, однак якщо залишити її без уваги і не лікувати, можлива повна втрата зору. Для того щоб вияснити, яке ж лікування ,буде найбільш ефективним вчені проводять численні дослідження. Деякі з них, незважаючи на скептичне ставлення опонентів, вважають, що ніяке медичне втручання чи корекція не можуть зрівнятися по ефективності з терапією темнотою. Про те, що це за методика і який механізм її дії поговоримо далі. Перезавантаження зорової системи Спеціалісти канадського університету Дональд Мітчел і Кевін Даффі вивчали зміни стану зорової системи котенят з амбліопією. Тварин розміщували в кімнаті без світла, після чого, як виявилось, їх зір поступово повністю відновлювався. Вчені впевнені, що перебування в абсолютній темряві змушує зорову систему так би мовити повертатись до початкового етапу свого розвитку. Не завжди, але в деяких випадках, банальне вимкнення світла дозволяє повністю відновити зорові функції. Подальше вивчення дозволило вияснити, що нейрофіламенти, які стримують розвиток зорової системи на одному рівні, відключаються після вимкнення світла. Відбувається своєрідне перезавантаження з автоматичним виправленням помилок. «Так діє методика підвищення пластичності діяльності мозку, яка дозволяє усунути патологію без медичного втручання чи прийому лікарських препаратів. В мозку людини, яка опиняється в повній темноті, відбувається «скидання параметрів». Це приводить до повного відновлення зору» – так пояснює Кевін Даффі механізм дії методики. Ефективність терапії темнотою Відповідно до статистичних даних, від амбліопії страждає 4% населення Землі. Найчастіше вона виникає у пацієнтів, які мали певні патології розвитку зорової системи з народження. Поширеність цієї хвороби змушує науковців проводити все нові і нові дослідження. До терапії темнотою деякі медики ставляться скептично, однак вона вважається досить перспективною для лікування людей віком до 35 років. Незважаючи на те, що методика здається надзвичайно простою у використанні, застосовувати її самостійно, намагаючись вилікувати «ліниве око» в домашніх умовах, не рекомендується. По-перше, потрібно обов’язково вияснити причину виникнення патології. По-друге, абсолютну темряву можна створити лиши в спеціальних умовах. Найчастіше, причиною амбліопії є косоокість. При порушенні бінокулярного зору, тобто коли одне око бачить гірше і мозок не може з’єднати отримані зображення в стереоскопічний образ, основне навантаження переноситься на здоровий орган. Хворе око з часом повністю втрачає свої функції. Спеціалісти рекомендують регулярно відвідувати офтальмолога з малюками, починаючи з 5-6 місяців. Вже з цього віку можна виявити такі захворювання, як косоокість, астигматизм, далекозорість і короткозорість. Впевнившись, що повна темнота не принесе шкоди здоров’ю і не вплине на психічний стан, лікар може назначити подібну терапію, щоб «перезавантажити» зорову систему і вилікувати «ліниве око».