Знаєте чому гінеколог обов’язково направляє майбутню матір до окуліста? Навіть, якщо жінка не мала жодних проблем із зором до вагітності, обстеження пройти варто, як мінімум 2 рази.

 

Вагітність – це безумовно один із найщасливіших та найприємніших періодів в житті, але разом з тим не варто забувати про подвійну відповідальність: за свій організм та за здоров’я дитини. Після 9 місяців і пологів організм майбутньої матері зазнає значних змін, які безумовно впливають і на зорову систему. Якщо ви думаєте, що офтальмолог під час планового візиту просто перевірить гостроту зору, то помиляєтесь. Лікар обов’язково огляне очне дно, повністю обстежить сітківку і виміряє очний тиск. Це надзвичайно важливо, адже якщо будуть виявлені проблеми з сітківкою, народжувати природним шляхом можуть заборонити і доведеться робити кесарів розтин.

Які проблеми турбують вагітних

Часто вагітні жінки скаржаться на погіршення зору безпідставно. Це може бути пов’язано з тим, що вони занадто багато уваги приділяють своєму здоров’ю і помічають найменші зміни, однак іноді гострота зору справді знижується на декілька діоптрій. Причина – підвищення еластичності всіх сполучних тканин в організмі, в тому числі і в оці. В зоні ризику знаходяться перш за все жінки з короткозорістю.

Іноді під час вагітності чи в період грудного вигодування може турбувати відчуття сухості, очі частіше ніж зазвичай червоніють, виникають запалення. Якщо ви носите контактні лінзи, спробуйте на період вагітності перейти на окуляри. Якщо ж відчуття сухості не пов’язане з контактною корекцією зору, радимо давати очам більше відпочивати. Ось кілька універсальних порад:

 • часто гуляти на свіжому повітрі і проводити більше часу на природі;
 • обмежити час роботи за комп’ютером та перегляд телевізора;
 • не читати лежачи, навіть якщо так зручніше з великим животом;
 • періодично робити компреси для очей, щоб зняти напруження.

Ні в якому разі не починайте приймати ліки проти сухості очей без консультації офтальмолога. Ви можете нашкодити не тільки собі, а й дитині.

 

Через перепади тиску під час вагітності жінки часто починають скаржитись на появу «мушок» перед очима, розмитість зору та двоїння. Якщо подібні симптоми довго не зникають варто пройти обстеження у офтальмолога.

 

Дистрофія сітківки ока – найнебезпечніша патологія органів зору, яка може виникнути під час вагітності. Потуги, які супроводжуються сильними перепадами внутрішньоочного тиску можуть призвести до втрати зору.

 

Якщо під час обстеження офтальмолог виявить розриви або серйозні дистрофічні зміни сітківки, то вагітній жінці з терміном до 35 тижня рекомендують зробити профілактичну лазерну коагуляцію. Процедура виконується амбулаторно, без госпіталізації і займає всього декілька хвилин. Лазер зміцнює сітківку, так би мовити «приварюючи» її і оберігає від розтягування та відшарування. Після проведення лазерної коагуляції гінекологи дозволяють природні роди, які протипоказані при наявності вищеописаних проблем з сітківкою.

Профілактика проблем із зором у вагітних

Профілактика при вагітності – це перш за все спокій та хороший настрій. Варто уникати будь-яких стресових ситуацій, що може відобразитись на самопочутті майбутньої матері та здоров’ї дитини.

 

Ось декілька корисних порад:

 • Ніяких важких предметів в руках! Дозвольте близьким вас оберігати і у всьому допомагати, навіть якщо вам не подобається відчувати себе слабкою. Не рекомендується різко не нахилятись і вставати. Під час подібних рухів підвищується внутрішньоочний тиск, що негативно впливає на сітківку.
 • Намагайтесь якомога менше проводити часу, сидячи біля телевізора і комп’ютера. Якщо з ПК пов’язана ваша робота, то кожні півгодини робіть короткі перерви і давайте очам відпочити. Як варіант, можете купити спеціальні окуляри для комп’ютера.
 • Регулярно робіть зарядку для очей. Спеціальні вправи для очей, які порадить лікар, зміцнять м’язи і покращать кровообіг.
 • Проводьте більше часу на свіжому повітрі, роздивляючись предмети, що близько і далеко.
 • Слідкуйте за своїм харчуванням. Вживайте більше продуктів корисних для очей.
 • Не вживайте спиртні напої, особливо в першій половині вагітності, коли проходить основний період формування органів дитини. Відмовтесь від куріння та уникайте компаній, де багато курять.
 • Ліки приймайте тільки після консультації з лікарем. Уважно слідкуйте за станом здоров’я і намагайтесь не підчепити простудні захворювання.

Зміцнюйте не тільки очні м’язи, а й все тіло. Помірні спортивні навантаження, йога, гімнастика для вагітних – чудова профілактика будь-яких захворювань.