В людей з короткозорістю ймовірність розвитку глаукоми на 90% вища, ніж у решти. До такого висновку прийшли вчені з Нідерландів. Вони об’єднали результати 11 проведених раніше досліджень, що дало змогу проаналізувати клінічну картину десятків тисяч пацієнтів. Авторам експерименту вдалось підтвердити наявність прямого зв’язку між міопією та відкритокутовою глаукомою, що є найбільш розповсюдженою формою даної хвороби. Вчені підкреслюють: чим вищий ступінь короткозорості, тим вищим буде ризик.

Як пов’язана короткозорість з глаукомою

В процесі дослідження науковці вияснили, що короткозорість та глаукома часто супроводжують один одного. Це ні в якому разі не означає, що міопія є причиною глаукоми, однак вона, згідно з результатами експерименту, може слугувати попередженням про високу ймовірність розвитку хвороби.

Таке небезпечне захворювання як глаукома характеризується пошкодженням зорового нерва, що при відсутності лікування приводить до поступового погіршення, а з часом і повної втрати зору. Ні консервативні, ні хірургічні методи лікування не можуть повністю відновити зір, після його втрати.

Проведені дослідження дозволили проаналізувати людей різного віку, етнічної приналежності, з різними супроводжуючими захворюваннями. Як зазначила доктор Барбара Кляйн з університету Вісконсін-Медісон, яка приймала участь в одному з 11 проведених досліджень, загальні результати вийшли скоріше середньо інтуїтивними, які не можна застосувати абсолютно до всіх груп.

cinemagraph

Тим не менше, вченим вдалось знайти наступну закономірність: пацієнти з прогресуючою короткозорістю найчастіше втрачають зір через не виявлену вчасно відкритокутову глаукому, що пов’язано зі складністю оцінки характеру заглиблення в диску зорового нерву. Трапляються випадки халатного відношення лікарів, які вчасно не діагностують глаукому у людей з міопією.

Потрібно пам’ятати: чим вища ступінь короткозорості, тим вищий ризик розвитку глаукоми. Первинна відкритокутова глаукома в міопічному оці може прогресувати досить швидко, в зв’язку с поганим кровообігом і підвищеним тиском в оці. Лікарі радять всім пацієнтам з міопією частіше проходити діагностику в хорошій офтальмологічній клініці. Своєчасне виявлення допоможе провести хірургічне втручання і врятувати від повної втрати зору.

Діагностика глаукоми при міопії

Група вчених, яка займалась організацією експерименту, відзначила, що майже у 2 млн. американців діагностується короткозорість після 40 років. Експерти рекомендують всім, хто переступив цей віковий поріг проходити регулярний огляд і проводити повну перевірку стану очей.

Діагностувати первинну відкритокутову глаукому при міопії складно. Головна причина в тому, що при короткозорості деформується структура ока:

  • білкова зовнішня оболонка ока, яка виконує захисну і опорну функції, втрачає свою міцність та еластичність;
  • зовнішня прозора оболонка ока стає тонкою;
  • піднімається внутрішньоочний тиск.

Таким чином, центральна товщина рогівки, а також передньо-задня вісь ока при обох захворюваннях однакові. Внутрішньоочний тиск теж практично аналогічний. Вчасно виявити глаукому у міопів можна, вимірявши показники деформації рогівки ока. В офтальмологічних центрах це роблять за допомогою еластотонометрії. Існують сучасні методи діагностики, які дозволяють найбільш точно вивчити стан очного яблука, вчасно виявити порушення, назначити лікування і уникнути погіршення стану та розвитку хвороби.