Уявіть собі, що спортсмен важкоатлет, який піднімає вагу 150 кг, припиняє тренування і починає займатись, скажімо, шахами. Як ви думаєте, чи зможе він через деякий час показати ті ж самі результати? Звичайно ні. Без спеціальних вправ сила швидко втрачається. Це стосується всіх м’язів і циліарного в тому числі. Саме від його натренованості залежить наскільки добре око буде адаптуватись до різних відстаней, роздивляючись об’єкти.

 

Ми все рідше дивимось вдалину, погодьтесь. В сучасному світі високих технологій навколишнє середовище перемістилось практично на відстань витягнутої руки. Робота за комп’ютером, перегляд телебачення, планшети, смартфони, документи – все поряд. Навіть керування автомобілем, особливо у великих містах, не вимагає від водія бачити далі ніж за 5 метрів перед собою. В таких обставинах циліарний м’яз знаходиться в більш розслабленому стані, ніж повинен. Ми його не використовуємо, тобто не тренуємо, а це може призвести до неприємних наслідків. Звичайно, м’яз повністю не атрофується, але втрачає силу або ж навіть не отримує достатню силу, якщо дитина з раннього віку «прикута» до близьких об’єктів.

 

Для тренування акомодації бажано частіше бувати на природі або хоча б просто періодично дивитись у вікно. Саме так: як би це дивно не звучало, але просто милуючись краєвидом, ми розвиваємо циліарний м’яз. Крім цього, офтальмологи радять виконувати прості вправи для підтримки акомодації в тонусі.

 

Для виконання вправ вам знадобиться зображення або невеликий папір з текстом. Це може бути візитка, грошова купюра, вирізка з газети, марка або щось інше. Головний критерій вибору – зразок не повинен закривати собою огляд, а розміщений на ньому текст має бути чітким і мати гарну якість.

Ось 3 найефективніші вправи для тренування акомодації:

  • Розмістіться біля вікна. Закрийте, але не примружуйте одне око (можете просто прикрити його рукою). Відритим оком дивіться на зразок, починаючи повільно наближати його, доки текст або зображення не стане розмитим. Після цього повільно віддаляйте його на відстань витягнутої руки. Через 2 хвилини тренувань заберіть папірець і просто подивіться вдалину протягом 1 хвилини. Повторіть ще 2 рази і зробіть те ж саме для другого ока.
  • Друга вправа схожа на першу, тільки протягом двох хвилин потрібно дивитись на зразок, розміщений на мінімальній відстані, на якій ви здатні роздивитись його чітко – найближча точка ясного зору. Після цього 1 хвилину дивіться вдалину на краєвид за вікном. Повторіть три рази для кожного ока.
  • Оберіть якийсь об’єкт за вікном, який знаходиться досить далеко, але ви здатні його добре роздивитись. Водночас розмістіть зразок так, щоб він знаходився максимально близько до ока, але ви теж його чітко бачили. Дивіться почергово протягом 10 секунд спочатку на зразок, а потім на обраний об’єкт за вікном. Продовжуйте вправу протягом 5 хвилин. Виконайте ту ж вправу для іншого ока.

Виконуйте ці вправи по можливості 2-3 рази на день, міняючи їх послідовність. Наприклад, сьогодні зранку першу, ввечері другу, завтра зранку третю, вдень першу, ввечері другу і т.д.