Чи знаєте ви, що центральний зір ока охоплює всього 40° нашого кругозору, однак отримана ним картинка дуже чітка і насичена. Периферичним зором ми бачимо більш розмите і менш кольорове зображення, але при цьому майже на всі 180°. Подібна різниця зумовлена особливостями структури сітківки ока.

 

Так як центральний зір дає більш якісне зображення, ми користуємося ним значно частіше. При цьому периферичний зір не відключається повністю, мозок просто ігнорує отриману від нього інформацію. В тих випадках, коли важлива концентрація це цілком виправдано. Якщо ж потрібна ще й широта обзору без периферичного зору не обійтись, тому спеціалісти радять його тренувати.

 

Запропоновані нами вправи призначені для відпрацювання одночасного використання периферичного та центрального зору – так зване тренування «спортивного зору». Їх рекомендують проводити пілотам та водіям великогабаритних автомобілів. Якщо в звичайних умовах взаємодії між двома видами зору достатньо, то для професій, пов’язаних з широтою зору, додаткові тренування надзвичайно важливі і дуже корисні.

Тренування «спортивного» зору:

  • Станьте перед вікном на відстані трошки більше витягнутої руки. Ноги поставте на ширину плечей.
  • Закрийте лівою рукою ліве око, а праву руку витягніть вперед.
  • Стисніть долоню в кулак, при цьому великий палець підніміть вверх, немов, показуючи «клас».
  • Дивіться на ніготь великого пальця, не відриваючи погляд, при цьому повільно переміщаючи руку по колу.
  • Спочатку ваш «клас» повинен описувати коло з невеликим радіусом, але його потрібно поступово збільшувати до 30-35 см. Коли очі звикнуть прискорюйте швидкість обертання.
  • Дочекайтесь доки слідкувати за пальцем буде просто і почніть, не відриваючи від нього погляду, звертати увагу на периферичний зір. Намагайтесь паралельно роздивитись картинку за вікном.

Вправу повторіть для лівого ока. Жорстких обмежень по швидкості і радіусу обертання немає, ви самі можете регулювати показники, поступово їх збільшуючи. Якщо ви виконуєте всі інструкції без труднощів, змініть позицію тіла. Наприклад, станьте так, ніби збираєтесь йти по канату, тобто носок однієї ноги повинен впиратись в п’ятку іншої.