Маленькі дослідники, вивчаючи світ, задають мільйони питань. Нескінченні «чому?», «як?» і «що?» іноді ставлять дорослих в глухий кут.

 

От, чому небо блакитне? Це здається настільки очевидним, що ми навіть не задумуємось над цим питанням. Звичайно дітлахам не цікаві детальні наукові пояснення, тому для них ви можете підготувати цікаву казкову історію. А ми в цій статті дамо «дорослі» відповіді на прості дитячі питання, які розширять ваші знання. Пропонуємо вам перевірити, чи правильно ви розумієте звичні природні процеси.

Чому ми бачимо небо блакитним?

Почнемо з того, що сонячне світло містить в собі весь кольоровий спектр, однак перед тим як досягнути землі воно повинно проникнути через товщу атмосфери, а це приблизно 120 кілометрів повітря, яке в свою чергу складається з безлічі дрібних молекул газів. Небо аж ніяк не блакитне, а бачимо ми його таким, тому що кольори червоного спектра мають значно меншу переломну здатність, ніж синього.

 

Проведемо просту аналогію. Уявіть що ви просіюєте борошно через безліч різних сит. Не залежно від розміру їх отворів, на поверхні кожного сита буде залишатись невелика кількість борошна. Подібний процес відбувається, коли сонячне світло проходить через шари атмосфери. Кольори синього спектра проникають через сито молекул гірше, тому що легко заломлюються і розсіюються. Таким чином, оскільки кольори червоного і зеленого спектра проходять шари атмосферного повітря без затримки і з мінімальними втратами, а сині кольори частково розсіюються, небо отримує блакитний відтінок.

 

Саме тому і колір моря теж синій. Товщина шару води не така велика, однак це компенсується більшою ніж у атмосфери густиною. Варто зазначити, що розсіюються не тільки хвилі, видимого для нашого ока спектра, але і ультрафіолет. Ось чому швидше засмагнути можна в небі або у воді.

 

Коли сонце знаходиться близько до лінії горизонту, світлове проміння заломлюється настільки сильно, що через атмосферу проникають тільки найбільш «незламні» кольори червоного спектра. Ось чому ми бачимо червоно-оранжеві кольори під час заходу і світанку.

Чи справді хмари білі?

Ви, без сумніву, знаєте, що хмари – це пара води, яка в свою чергу складається з безлічі крапель різної форми і розміру. Якщо товщина такої парової завіси невелика, світло проникає з мінімальними втратами, трошки відбиваючись від присутніх крапель води, при цьому заломлення променів не відбувається, і ми бачимо білі хмари. У випадку, якщо товщина велика або ж густина надто висока, деякі промені повністю поглинаються і ми бачимо сірі хмари. Чим більше в хмарі води, тим більше світла поглинається і тим чорнішою вона здається.

Скільки кольорів має веселка?

Веселка виникає, коли світло проходить через повітря, в якому міститься велика кількість крапель води відносно великого розміру. Через різницю значень заломлення хвиль різної довжини, під час проходження цієї завіси світло розкладається на повний кольоровий спектр.

 

Вважається, що веселка складається з 7 кольорів, однак це далеко не так. Світло розпадається на повний спектр кольорів, які око людини може сприйняти і навіть на ті, які ми не бачимо.

 

Цікавий факт: розміщення і вигляд веселки залежить від того, де знаходиться спостерігач. Центр її окружності буде розміщений на осі сонце-людина. При цьому сонце повинно бути за спиною спостерігача. Тому шукати на краю веселки золото, заховане ельфами, справа безглузда – край веселки буде переміщуватись разом з вами.

Колір снігу

Сніг – це сукупність сніжинок. А сніжинки в свою чергу – дрібні шматочки льоду досить хитромудрої форми надзвичайно маленьких розмірів. Через те, що в кожній сніжинці присутня маса вкраплень повітря і ще більше граней, світло повністю відбивається від них. Ось чому ми бачимо сніг білим.